elma-sirkesi
Geleneksel Ev Üretimi

BEDEN TEDAVİSİ İÇİN, ELMA SİRKESİ YAPIMI..

0 225

Yemek ve salatalarımızda hatta evde mutfak, banyo, parke, cam temizliğinde kullanabileceğimiz doğal sirkenin evde yapımı oldukça basittir. Asit oranı yüksek meyvelerden (elma, üzüm, ayva, çilek, hurma vs.) üretebileceğimiz doğal sirkenin insan sağlığına hatta tepeden tırnağa diyebileceğimiz kadar çok sayıda faydası bulunmaktadır. Güçlü bir antiseptik olması sebebiyle, hem vücut içi toksinlerin giredirilmesinde, hem deri üstü cilt sorunlarında (sivilce, yağ tabakası vs.) hemde evde mikrop giderici olarak kullanılabilecek tam bir şifa suyudur. Bağışıklık sistemini güçlendirme, boğaz iltihabı, ağız içi yaralarını tedavi etme, bacak sağlığı, varisleri iyileştirme, diş temizliği, böcek ve arı sokması gibi öne çıkan onlarca yararından bahsetmek mümkündür.

Malzemeler
Yarım kilo doğal (ilaçsız) kırmızı elma
1 çay kaşığı tuz (kaya tuzu önerilir)
Elmanın kesilmesiyle oluşan hacmin 1 katı artacak kadar su
2 tatlı kaşığı doğal bal yada doğal pekmez
Bir tutam bulgur yada nohut (Mayalama için)

Geleneksel Yapılışı
Yarım kilo doğal kırmızı elmayı dilimleyip büyük bir kavanozun içine koyuyoruz.
Bir sürahinin içinde su ile, bir çay kaşıgı kaya tuzunu ve 2 tatlı kaşığı pekmezi karıstırıp kavanozumuza koyduğumuz elmaların üzerine döküyoruz.
Yapımı kolay ve DOĞAL olan sirkenin, ağzını ince bir tül parçası ile örterek serin yerde saklıyoruz. Ortalama 2 ila 4 haftalık bekleme süreci sonunda karışımınızdan keskin bir sirke kokusu geldiğini ve cam kabınızın üst kısmında sineklenme olduğunu göreceksiniz. Bu durum elmalarınızla suyunuzun fermente süresinin tamamladığını gösterir. Artık sirkenin içindeki posaları süzüp tekrar suyunuzu aynı kaba dökerek kapağını kapatıp soğuk bir yere alabilirsiniz.
Not: Doğal sirkeyi nekadar bekletirseniz okadar güzelleştiğini göreceksiniz.
Afiyet olsun..

Sosyalde Paylaş..Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInBuffer this pageDigg thisShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Yorumlar

Yorum Yapılmış

Yanıt bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Tweet’le!

Katkısız Reklamlar

Sosyal Hesaplarımız

E-Posta Bildirim

Flickr Galeri

    Ziyaretçi

    Bugünkü Ziyaretçi: 0
    Bu Haftalık Ziyaretçi: 323
    Toplam Ziyaretçi: 54198