boza
Geleneksel Ev Üretimi

BİR BARDAK BOZAYA KİM HAYIR DİYEBİLİR?

0 174

Boza, kış mevsimlerinde genellikle darıdan üretilerek yapılan sarı yoğun kıvamda ve besleyici özelliği olan bir içecektir. Oldukça eksi bir tarihi olan, Osmanlı dönemindede yaygın olarak üretimi yapılarak tüketilen geleneksel boza şuanda da, Orta Asya, Balkanlar, Kuzey Afrika, Akdeniz ve Anadolunun kış içeceklerinden biri olmaya devam etmektedir. Boza üretiminde öğütülmüş darının yanısıra, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğdayda kullanılabilmektedir.

Faydaları
A1, D1 ve B vitamini açısından oldukça zengindir.
Emziren annelerde süt yapımını arttırır.
İçerdiği laktik asit sebebiyle mideyi korur, hazmi kolaylaştırır ve bağırsak florasını düzenler.
Yüksek miktarda enerji içerir.

Malzemeler
1 bardak şeker
2 bardak bulgur
1 litre su 1 bardak boza( mayalamak için)

Geleneksel Yapılışı: Öncelikle 2 bardak bulguru ve 1 litre suyu bir tencereye koyuyoruz. Yenilebilir kıvama gelene kadar haşlıyoruz. Bulgur suyunu çektikçe üzerini 2 parmak geçecek şekilde su ekliyoruz. Bulgur pişince süzgeçle süzüp ,çıkan suyu ayırıyoruz. Ve blenderle, süzgeçteki bulguru ayrı bir kaba alarak çekiyoruz. Sonra ayırdığımız su ile bulguru karıştırarak tekrar blenderle çekiyoruz. Yoğun kıvama gelen bu karışımı süzgeç yardımı ile iyice ezerek süzüyoruz. Üzerine şeker ve mayayı ilave ederek bir süre kaşıkla karıştırıyoruz. Şişeye doldurup 3 gün bekletiyoruz. Üzerinde kabarcıklar oluştuğunda içilecek kıvama gelmiştir. Dilerseniz tarçın ve leblebi ile ikram edebilirisiniz.
Afiyet olsun…

Sosyalde Paylaş..Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInBuffer this pageDigg thisShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Yorumlar

Yorum Yapılmış

Yanıt bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Tweet’le!

Katkısız Reklamlar

Sosyal Hesaplarımız

E-Posta Bildirim

Flickr Galeri

    Ziyaretçi

    Bugünkü Ziyaretçi: 94
    Bu Haftalık Ziyaretçi: 323
    Toplam Ziyaretçi: 54198