ekmek
Geleneksel Ev Üretimi

DOĞAL MAYALI EKMEK (BAZLAMA) TARİFİ

0 667

Doğal ekmek yapmak inanın hiçte zor değil. Mutfakta güzel lezzetler üretmeyi seven herkes kolayca yapabilir. Evde doğal yöntemlerle üreterek, hem sevdiklerinizin beğenisini kazanabilir hemde kendinizin ve ailenizin sağlığını korumada bir vesile olabilirsiniz.

MALZEMELER:
Yarım kilo un
1 tatlı kaşığı kaya tuzu
Alabildigi kadar ılık su
Yarım yemek kaşığı maya (Evde üreteceğiniz DOĞAL MAYA tavsiye edilir, ceviz büyüklüğünde ev mayası yeterlidir)

YAPILIŞI:
Öncelikle unumuzu bir kaba alıyoruz. Başka bir kapta, maya ile göz kararı ayarlayacağımız ılık su ve tuzu karıştırıyoruz. Sonra unun ortasına bir çukur oluşturacak kadar boşluk açıp maya ve tuzdan olusan suyumuzu yavaş yavaş ekleyerek hamurumuzu yoğuruyoruz. Kulak memesi kıvamına geldiğinde, hamur kabının üzerini kapakla örtüp üzerini kalın bir bezle sararak mayalanmaya bırakıyoruz.
Hamurumuz iyice kabarıp, tel tel olunca bekleme süresi tamamlanmış demektir. Mayamızı alıp murfak tezgahına un sererek küçük bezeler alıyoruz (iki ceviz büyüklüğünde bezeler yeterli olacaktır). Merdane yardımıyla yuvarlar şekil vererek acmaya koyuluyoruz (büyüklügünü pişireceğiniz saçın ebatına göre ayarlayabilirsiniz). Daha sonrada açtığımız hamuru, saçın üzerine alıp (pişirme ısısı orta ateşte olacak şekilde) pişirmeye alabilirsiniz. Hafif pembeden kahverengine geçiş yaptığında, bir yüzü pişmiş demektir, aynı işlemi diger yüzünede uygulayınız.
NOT: Pişen ekmeklerimizi soğuması için bir sofra bezininin üzerine alıp yanyana dizmemiz gerektiğini unutmayın, üst üste dizerseniz hamurlaşır.
Afiyet olsun..

Sosyalde Paylaş..Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInBuffer this pageDigg thisShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Yorumlar

Yorum Yapılmış

Yanıt bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Tweet’le!

Katkısız Reklamlar

Sosyal Hesaplarımız

E-Posta Bildirim

Flickr Galeri

    Ziyaretçi

    Bugünkü Ziyaretçi: 94
    Bu Haftalık Ziyaretçi: 323
    Toplam Ziyaretçi: 54198