tursu-karisik
Geleneksel Ev Üretimi

DOĞAL YÖNTEMLERLE (KATKISIZ) KARIŞIK TURŞU YAPIMI

0 931

Evde annelerimizin yaptığı gibi kolay ve lezzetli, sindirim sisteminiz için faydalı, probiyotik gıda olan turşuyu kurup kış aylarında sofralarınızı şenlendirmek istiyorsanız bu tarif tam size göre.
10 kg.’lık bir cam kavanoz için gerekli;

Malzemeler:
5 litre su
1,5 kilo doğal üzüm sirkesi
2 kilo turşuluk salatalık
2 kilo turşuluk biber (isteğe göre 1 kilo acı yada 1 kilo tatlı biber olabilir)
2 kilo turşuluk domates
5 yemek kaşığı kaya tuzu (1 litre suya bir kaşık olarak hesap edilir)
4 baş sarımsak
2 dilim ekmek
1 avuç buğday

Doğal Katkısız Karışık Turşunun Yapılışı:

Turşu Hazırlık Aşaması;
1-) Doğal karışık turşunun yapımı için öncelikle 5 litre suyumuzu ocağa alıyoruz, kaynamaya başlayınca altını kısıp 5 dakika iyice kaynamasını sağlayarak serin yerde soğumaya bırakıyoruz.
2-) Biber, salatalık ve domateslerimizi yıkıyoruz. Daha sonra saplarını kesip (çekirdeklerini çıkarmadan) elimizle hafif bastırıyoruz ki su içine girebilsin.
NOT:Bu işlem bitince hiç kullanılmamış bir yorgan iğnesini alıp (ucunu yakarsanız mikrobunu kırarsınız) salatalıklarımıza, biberlerimize ve domateslerimize bir çok yerinden batırıyoruz (suyun içlerine kadar temas etmesi için).

Turşu Kurma Aşaması:
1-) Önce temiz bir tül parçası alıp içine 2 dilim ekmeği ve bir avuç buğdayı koyup ağzını düğümleyerek cam kavanozun en altına yerleştiriyoruz.
2-) Sıra ile, önce bir sıra biber, onun üzerine bir sıra salatalık ve onun üzerinede bir sıra domates gelecek şeklinde malzemelerimizi kavanozumuza yerleştiriyoruz.
3-) 1,5 kilo sirkemizi ve bir kasede erittiğimiz kaya tuzunu, 5 litre su ile karıştırıp kavanozumuza döküyoruz. Sonra kavanozun kapağını kapatıp aşağı yukarı çalkalayarak sirke ile tuzlu suyun karışımını sağlıyoruz.
NOT: Eğer önceden kaynamış soğumuş suya kaya tuzunu ilave eder ve uzun süre bekletirseniz tencereniz delinebilir.
4-) Kurdugumuz turşunun üzerine 2 limonu dilimleyip yerleştiriyoruz. Sonra sarımsakları rendeleyip üzerine serpiyoruz ve daha sonrada kapağı kapatarak alt üst ediyoruz.
NOT: 2 günde bir turşuyu alt-üst etmeliyiz. Turşumuz 2 gün içinde çökebilir,kalan yerlere salatalık, biber ve domates koyduktan sonra su takviyesi de yapabilirsiniz.
Turşumuz artık hazır. Dilerseniz küçük küçük keserek servis edebilirsiniz.
Şifa olsun..

Ziyaretçilerinize Ürünlerinizi Gösterip Tanıtabileceğiniz Bir Web Siteniz Olsun İstiyorsanız Lüften Tıklayınız...
Sosyalde Paylaş..Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInBuffer this pageDigg thisShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Yorumlar

Yorum Yapılmış

Yanıt bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Tweet’le!

Katkısız Reklamlar

Sosyal Hesaplarımız

E-Posta Bildirim

Flickr Galeri

    Ziyaretçi

    Bugünkü Ziyaretçi: 94
    Bu Haftalık Ziyaretçi: 323
    Toplam Ziyaretçi: 54198