zeytinyagi
Ne Nedir?

KIZARTMADA DAHİL HERŞEYDE ZEYTİNYAĞI KULLANIN!

0 110

Evliya çelebi, (400 yıl önce) Balık Pazarını anlatırken susam yağı ve zeytinyağı ile balık kızartıldığını anlatıyor ki bugün de en güzel balık yine zeytinyağı ile pişirilir. Zeytinyağı yanmaz, bozulmaz, korkmayın.

Evliya Çelebi’ye göre aslında Osmanlı coğrafyasında inanılmaz bir zeytinyağı tüketimi var. Aktardıklarına göre, İstanbul’da 17. yüzyılda 600 zeytinyağı satan dükkân bulunuyordu. Şimdi ise komşularımızla kıyaslandığında 10 kat gerideyiz.

Bulgarlar, Hırvatlar, Gürcüler, Azeriler, Yunanlılar bizden çok fazla tüketiyorlar. Pahalı diyoruz ama hayatımızdan daha pahalı değil. Bizde kişi başına 2 lt zeytinyağı tüketiliyor, Yunanistan’da ise 18 lt. Bırakın Anadolu’yu İstanbul’da da tüketilmiyor. ”

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARINI YETERİ KADAR BİLMİYORUZ..

” Zeytin, kutsal kitaplarda bile geçen bir gıdadır. Üç şeyden bahsedilir: zeytin, üzüm ve incir. Üçü de bereket ve şifa kaynağıdır. Bu arada dünyada en çok zeytin tüketen ülke de biziz. Yıllarca zeytinin külü ile çamaşır yıkadık; çekirdeğinden tespih, kolye yaptık; meyvesini yiyoruz. Yağından şifa umuyoruz. Nispeten kıyı şeridinde daha çok kullanıyoruz. Mesela, Ayvalık’ın en meşhur tatlısı içine tatlı lor konularak yapılan bir baklavadır ve zeytinyağı ile yapılır.

Ama bugün İstanbul’a geldiğinizde 5 yıldızlı otellerde bile kullanım miktarının çok az olduğunu görüyoruz. Oysaki bugün Yunanistan’a gidin en sıradan otellerde bile kahvaltıda önünüze zeytinyağı tabağı gelir. Oleik Asit açısından zengin olan zeytinyağının riviera tipleri dahi, sahip oldukları yağ asidi kompozisyonu nedeniyle insan beslenmesinde tohum yağlarına göre üstünlüğü bulunmaktadır.

Geçen nisan ayında ülkemizin en büyük zeytinyağı fuarı “Olivtech” açıldı. Fuarda, zeytinyağının açlık genini uyararak uzun hayatı desteklediği, bağırsak ve meme kanserine karşı koruyucu olduğu, damar sertliğine bağlı hastalıklar, radyasyon, güneş etkisini azatlığı, gençlik iksiri olduğuna dair kesinleşmiş yararları ile ilgili çok şey konuşuldu.

Ben bıkmadan usanmadan yinelemekte yarar görüyorum; sağlıklı kalmak, doğumdan mezara kadar hayatın her döneminde kaliteli bir yaşam için iyi zeytinyağı tüketmeliyiz.. Girit’te 70-80 yaşındaki gençlere, 90-100 yaşındakiler seslenirmiş: ‘Gidin bize karşıdan birer şekersiz kahve getirin’ diye… Bu da tamamen onların yaşama tarzları ve beslenmeleriyle ilgili… Bu durum bilimsel olarak da kanıtlanmış zaten…

Araştırmacı Yazar – Nedim Atilla

Sosyalde Paylaş..Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInBuffer this pageDigg thisShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Yorumlar

Yorum Yapılmış

Yanıt bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Tweet’le!

Katkısız Reklamlar

Sosyal Hesaplarımız

E-Posta Bildirim

Flickr Galeri

    Ziyaretçi

    Bugünkü Ziyaretçi: 2
    Bu Haftalık Ziyaretçi: 325
    Toplam Ziyaretçi: 54200