yogurt1-1
Geleneksel Ev Üretimi

ŞİFA KAYNAĞI; YOĞURT..

0 76

Kolayca market raflarından ulaştığımız ama evde yapılmasıda oldukça çok kolay olan şifa kaynağı yoğurdun yapılması için gerekli ;

Malzemeler
1 litre süt
2 kaşık yoğurt

Geleneksel Yapılışı

Öncelikle süt ocağa konur, kaynamaya başlayınca kısık ateşte taşırmadan 5 dakika pişirilir. Sonra soğumaya bırakılır. Serçe parmağımızı süte daldırıp mayalanma ısısına bakabiliriz.(ılık olacak parmağımızı çok az yakacak)
Isısı uygun ise 2 kaşık yoğurdu bir kâsede çırparak süte karıştırırız ve mayalanması için tencerenin kapağını örtüp, kalın bir bezle tencereyi sararız.
1-2 saat sonra tencereyi açıp baktığınızda yoğurdunuz mayalanmış, sertleşmiş ise daha fazla bekletmeden hemen buzdolabına alabilirsiniz.
Not: Eğer kış mevsiminde yoğurt mayalıyorsanız kalın bir bezle tencereyi örtüp, üzerine birde battaniye gibi kalın bir örtü daha sarıp sıcak odada bekletirseniz daha kolay mayalandığını göreceksiniz. Yoğurt mayalandıktan sonra hemen buzdolabına alınmazsa sulanmaktadır.
Afiyet olsun…

Sosyalde Paylaş..Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedInBuffer this pageDigg thisShare on RedditShare on TumblrEmail this to someone

Yorumlar

Yorum Yapılmış

Yanıt bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Tweet’le!

Katkısız Reklamlar

Sosyal Hesaplarımız

E-Posta Bildirim

Flickr Galeri

    Ziyaretçi

    Bugünkü Ziyaretçi: 90
    Bu Haftalık Ziyaretçi: 319
    Toplam Ziyaretçi: 54194